Sposób na oszustwa na rynku -> Certyfikacja

Sposób na oszustwa na rynku -> Certyfikacja

Jakość ma znaczenie !

Idea certyfikacji produktów konopnych na znak jakości Golden Cannabis narodziła się w 2020 roku, gdy laboratorium Cannalabs by EkotechLAB zgłaszało wiele nadużyc i oszustw na rynku konopi związanych z niezgodnością etykiety z rzeczywistym składem produktu.  Ponad pół roku trwało opracowanie programu certyfikacji, umowy, znaków graficznych oraz strony dedykowanej projektowi.

Główną przyczyną, dla której znaliśmy, że pomysł certyfikacji jest niezwykle potrzebny na rynku była częstotliwość zgłaszanych przez konsumentów pytań o autentyczność sprawozdań, przedstawianych przez producentów oraz dystrybutorów. Ku zaskoczeniu laboratorium okazało się, że spora część wydawanych certyfikatów z badań jest najzwyczajniej w świecie podrobiona. Najczęściej zdarzają się oszustwa, polegające na „podnoszeniu” zawartości CBD np. z 5,5% do 10,5%, zmiany nazw próbek, zmiany nazwy zleceniodawcy lub zmiana daty. Części z producentów zależy tylko na „papierze”, więc po prostu kopiują sprawozdanie z badań innego producenta, wstawiając swoje dane. Częściowo udało się ukrócić ten proceder poprzez zabezpieczenie sprawozdań QR-kodem, ale nie wszyscy konsumenci umieją z QR- kodu skorzystać.

Drugi aspekt stanowiła bardzo duża częstotliwość zapytań konsumentów o wskazanie producenta, którego laboratorium mogłoby polecić, bo przecież bada prawie wszystkich. Cannalabs jako laboratorium akredytowane nie może nikogo polecać ani rekomendować zgodnie z obowiązującymi ścisłymi regulacjami odnośnie poufności i bezstronności.

Rozwiązaniem wyżej opisanych kwestii okazało się wprowadzenie certyfikacji na znak jakości Golden Cannabis